NOWA WIZJA MOTORYZACJI

Chcemy sprawiedliwego traktowania, eliminacji absurdów
drogowych i nowoczesnej motoryzacji.


Aktualności

Eagle Two

Łódzcy studenci zbudowali solarny bolid, który pomieści pięciu pasażerów, osiąga prędkość 140 km/h i może pokonać dystans 700 km na jednym doładowaniu. 

Prace nad nowym pojazdem twórcy pierwszego w Polsce samochodu elektrycznego napędzanego energią słoneczną rozpoczęli w październiku ubiegłego roku. "Nasz nowy bolid jest zupełnie nową konstrukcją. Postawiliśmy bardzo na praktyczność pojazdu" - przekonywał w rozmowie z PAP koordynator działu elektrycznego Lodz Solar Team, Bartłomiej Sztyler z Politechniki Łódzkiej.

Auto kontra pociąg

Z danych Polskich Linii Kolejowych wynika, że od stycznia do lipca doszło do 104 kolizji pociągów i samochodów. To o 22 wypadki więcej, niż w analogicznym okresie 2016 roku. 22 osoby zostały ciężko ranne. To o 11 więcej, niż w analogicznym okresie 2016 roku. Mniejsza jest natomiast liczba zabitych. W 2017 roku na przejściach zginęło 20 osób. To o 3 mniej, niż rok wcześniej. 

Zbyt wolna jazda? Grozi ci mandat!

Nawet około 650 mandatów rocznie nakłada belgijska policja na kierowców, którzy jeżdżą zbyt wolno. Polscy policjanci nie prowadzą takich statystyk, ale taryfikator przewiduje karę za tego typu zachowanie – nawet 200 złotych.

Polskie prawo uznaje nałożenie mandatu kierowcy, który także utrudnia płynność jazdy. Za zbyt wolną jazdę grozi kara od 50 do 200 zł.

Klimatyzacja - ryzyko mandatu

Jeśli podczas upałów chłodzisz się w zaparkowanym samochodzie z włączoną klimatyzacją, to prawdopodobnie łamiesz przepisy. Możesz za to dostać mandat i to nie jeden. 

Kierowcy, którzy korzystają z klimatyzacji przy włączonym silniku nie poruszając się po drodze, mogą zostać ukarani mandatem - czytamy na stronie Onet.pl.

Prawo zabrania bowiem postoju samochodu z włączonym silnikiem – dozwolone jest tylko zatrzymanie pojazdu, które trwa nie dłużej niż minutę.

240 mandatów w miesiąc - kierowcy wyprzedzają na A4

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała statystyki dotyczące mandatów za wyprzedzanie na zakazie na Autostradzie A4.

W ciągu zaledwie jednego miesiąca wystawiono łącznie 240 mandatów za wyprzedzanie na zakazie na autostradzie A4. Każdy kierowca nie stosujący się do znaku zakazu wyprzedzania musi liczyć się z mandatem, który wynosi maksymalnie 500 złotych i 5 punktów karnych.

Mandat będzie można opłacić kartą

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia pozwalającą płacić mandaty kartą płatniczą. Według MSWiA zmiany mogą "w istotny sposób" zwiększyć ściągalność mandatów.

Nowelizację, która teraz trafi do Senatu, poparło w głosowaniu 427 posłów, dziewięciu było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. MSWiA informowało, że w pierwszym etapie policja zostanie wyposażona w 2 tys. terminali płatniczych.

Fundusz Dróg Samorządowych

Do Sejmu wpłynął właśnie projekt ustawy autorstwa PiS o Funduszu Dróg Samorządowych. Dzięki niemu mają się znaleźć pieniądze na finansowanie dróg powiatowych, gminnych oraz mostów.

Rozbudowa sieci fotoradarów

Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) zaczął rozbudowę sieci fotoradarów. Właśnie wpłynęły do niego dwie oferty na przygotowanie studium wykonalności projektu o nazwie „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”.

Wartość inwestycji wyceniana jest na 162 mln zł. Inspekcja liczy, że Bruksela wyłoży 85 proc. tej kwoty.

Bezpieczny Autokar - Wakacje 2017

Minister Adamczyk w minioną sobotę po raz piętnasty zainaugurował akcję kontroli autokarów "Bezpieczny Autokar - Wakacje 2017"

Jestem przekonany, że podobnie jak w latach poprzednich, staranna praca inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego przyczyni się do zapewnienia większego bezpieczeństwa najmłodszych podczas wakacjnych podróży. Przy okazji ponownie apeluję do organizatorów przewozów, by nie oszczędzali na bezpieczeństwie dzieci i młodzieży – powiedział minister A. Adamczyk.

Podsumowanie czerwcowego długiego weekendu

Tegoroczny czerwcowy weekend okazał się bezpieczniejszy od poprzedniego, jednak nie obyło się bez ofiar śmiertelnych. 

W środę - 14 czerwca, kiedy rozpoczęły się pierwsze wyjazdy na długi weekend doszło do 85 wypadków w których zginęło 7 osób a 99 było rannych. Policjanci zatrzymali także 248 nietrzeźwych kierowców.

W pierwszy dniu długie weekendu - w czwartek (15 czerwca) - doszło do 82 wypadków w których zginęło 6 osób a 116 było rannych. Zatrzymano także 380 nietrzeźwych kierowców.

Strony